Jak zrobić cebulę na cebularze lubelskie?
Być może masz ochotę na cebularze lubelskie. Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że nie wystarczy położyć cebulę na ciasto i posypać makiem, żeby wyszło. Prawdę mówiąc, proces jest nieco bardziej złożony (choć moja babcia go nie przestrzegała).
Dzisiaj pokażę Ci, jak zrobić naprawdę kozacką cebulę na cebularze lubelskie. Zapraszam.
Składniki na cebulę z makiem do cebularzy
- 3 duże cebule
- 3 łyżki maku
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki oleju
Przygotowanie cebuli na cebularze lubelskie
Krok 1: Pokrój cebulę
Cebulę najlepiej przygotować na dzień lub dwa dni przed pieczeniem cebularzy.
Pokrój cebulę w grubą kostkę, aby dobrze zachowała kształt podczas obgotowywania.
Krok 2: Obgotuj cebulę
Obgotuj pokrojoną cebulę we wrzątku przez 1–2 minuty, aby lekko zmiękła, ale nie straciła swojej struktury. Następnie dokładnie ją odcedź.
Krok 3: Dodaj oliwę i mak, wymieszaj
Do gorącej cebuli dodaj mak, sól i olej, a następnie dokładnie wymieszaj składniki, aby wszystkie dobrze się połączyły i cebula nabrała smaku przypraw.
Krok 4: Przełóż do słoika, a po ostygnięciu włóż do lodówki
Szybko przełóż cebulę do słoika i szczelnie zamknij, aby zachować świeżość. Po ostygnięciu wstaw słoik do lodówki, aby cebula dobrze się przegryzła przed pieczeniem cebularzy.
Uwaga! Uważaj przy zakręcaniu słoika z cebulą. Może poparzyć.
Na co uważać przy przygotowaniu cebuli na cebularze?
Przygotowując cebulę na cebularze lubelskie, zwróć uwagę na kilka rzeczy.
Wybór cebuli
Najlepiej używać łagodnych odmian cebuli, takich jak cebula cukrowa, która jest mniej ostra i ma słodszy smak. Cebule białe są szczególnie polecane, ponieważ przy krojeniu nie powodują łez.
Przygotowanie cebuli
Cebulę można przygotować na dwa sposoby: surową (posypaną solą) lub poddaną obróbce cieplnej (obgotowaną lub podsmażoną). W przypadku surowej cebuli należy pamiętać, że sól sprawi, że puści sok, który trzeba odlać przed nałożeniem farszu. Jeśli wybierzesz obgotowanie, gotuj cebulę przez około 2 minuty, a następnie odcedź ją i wymieszaj z makiem oraz olejem.
Mieszanie składników
Użycie odpowiednich proporcji soli i maku jest kluczowe. Zbyt dużo soli może sprawić, że farsz będzie zbyt słony, a zbyt mało maku może wpłynąć na jego smak.
Przechowywanie cebuli
Po przygotowaniu farszu warto schłodzić go przed nałożeniem na ciasto. Pozwoli to na lepsze połączenie smaków i zapobiegnie nadmiernemu wilgotnieniu ciasta.
Wskazówki końcowe
W tradycyjnych przepisach na cebularze nie dodaje się sera. Jeśli jednak zdecydujesz się na jego użycie, pamiętaj, aby nie było go zbyt dużo – cebula powinna dominować w smaku